Freediving on äärmuslik sport, mistõttu on väga oluline hinnata adekvaatselt sukeldumiseprotsessi erinevaid staadiume. Pinnale pöördumiseks õigel hetkel peab sportlane oma seisundit jälgima; ta peab arvestama erinevate asjaoludega ja reageerima aktiivselt olukorra muutustele.

Vabasukeldumine põhjustab spetsiifiliste omavahel seotud füsioloogiliste ja psühholoogiliste reaktsioonide kompleksi.
Füsioloogiline stress, mis on tingitud objektiivsetest metaboolsetest
muutustest ja tühjade kopsude subjektiivsest kokkusurutud tundest sügaval, võib viia paanika ja kontrolli kaotamiseni. Võib juhtuda, et sukelduja, kes sukeldub 30 meetrile, unustab kuidas oma jalgu liigutada.

Koolituse eesmärk on õpetada sukeldujale kiiresti ja eelnevalt reageerima välise (hüdrostaatilise rõhu tõus) ja sisemise (hüpoksilise ja hüperkapnilise seisundi) muutustele, mis nõuavad metaboolsete
protsesside aeglustamist. Järelikult peab enne sukeldumist olema madal psühhofüsioloogiline toonus. Ideaalis on ta justkui talveunes (kosmonaudi unistus), kui organism on nii sügavas une laadses olekus, et organism kasuab minimaalselt energiat. Kuid sukeldumise ajal peame paratamatult liigutama ja see tähendab energia tootmist ja tarbimist. Trikk on vähendada energiatarbimist.

Muutes oma suhtumist olukorda, saate kontrollida ohutunnet põhjustatud psühho-emotsionaalset stressi. Sügavuse eesmärkide asemel on alati parem jälgida oma organismi seisundit – kas tasakaalustamine läheb hästi, kas liigute lõdvestunud, et vältida piimhappe kogunemist, ja pöörduge pinna poole õigel ajal, kui tunnete ebamugavust. Ideaalne näide on Martin
Stepanek: Küprosel teatas ta sukeldub 103m ja pöördus 98-lt meetrilt. Armastus enda vastu on tähtsam kui rekord.

Samal ajal on närvisüsteemi individuaalsed omadused olulised. Tugeva närviga vabasukeldujad kalduvad ignoreerima diafragma kokkutõmbeid, mis viitavad süsinikdioksiidi suurele tasemele ja madalale hapniku tasemele veres. “Ha! – nad arvavad – kokkutõmbed? Mis siis? Mul on tahe võita! ”Selline kangelaslikkus toob kaasa hapniku puudusest põhjustatud teadvuse kaotuse.

Freediverite jaoks on väga oluline vähendada ärevust enne sukeldumist. Kuid teadliku tegevusega on seda raske saavutada. Nõuanded rahunemiseks ei toimi: „Ma sisendan endale, et rahuneksin. Ma olen mures. Ma pean rahunema. Aga kuidas ma rahunen? ” See suhtumine võib ainult ärevust suurendada.

Tavalises seisundis ei ole inimene võimeline oma reflekse kontrollima, kuid ta saab õppida muutma oma teadvuse seisundit. Sügavale sukeldumine sõltub suuresti võimest muuta teadvust vahetult enne katset. Kahtlemata on igal arenenud vabasukeldujal oma eelistatud meetodid ja alljärgnevalt on kirjeldatud vaid ühte nendest.

Lõdvestunud olekut saab kergesti saavutada spetsiifilise tehnikaga, mida nimetatakse tähelepanu hajutamiseks (TH – Tähelepanu Hajutamine). TH tähendab tähelepanu ühtlast jaotumist kogu taju väljale. TH on vastupidine tähelepanu kontsentratsioonile, kui teatud objektid eristuvad keskkonnast. Lisaks visuaalsele tajumisele võib tähelepanu jagada ka helilisele ja kombatavale väljale.

TH tekib harva spontaanselt ja tahtmatult. Kaasaegne elu nõuab järjest rohkem tähelepanu teatud konkreetsetele ülesannetele, samas kui TH on mõnevõrra vastupidine suund. Püsivad stressitegurid viitavad sageli TH-seisundile. Nii püüdlevad jahimehed ja eri stiilis võitlejad TH-d, sest nad on seda kindlasti kogenud.

TH lähedasi olevaid olekuid on võimalik saavutada, kui inimene jaotab tähelepanu nägemise perifeeriale, s.o keskendub samaaegselt ülalolevatele piirkondadele, allpool, vasakule ja paremale. Tähelepanu jaotumine perifeeriale nõuab pingutust, kuna inimese nägemisaparaat on mõeldud nägemisvälja keskosas olevate objektide tuvastamiseks. On olemas TH-meetod, kui kujutatakse ette, et kõik objektid on tema ees oleval läbipaistval ekraanil ja keskendutakse ainult ekraani pinnale. See peatab spontaansed silmade liikumised ja keskendub mitte objektidele, vaid nägemisväljale. Kui inimene sooritab harjutust õigesti, siis pead pöörates tema silmad ei fikseeru objektidele, vaid jäävad liikumatuks pea suhtes.

TH tekitab erilist tunnet, mis sarnaneb meditatsioonile, kuid ilma reaalsusest eraldumata. See seisund on sukeldumiseks kõige soovitavam: energiatarbimine on minimaalsel tasemel ja samal ajal säilitab sukelduja kontrolli olukorra üle ning on vaba emotsionaalsetest reaktsioonidest, mis on eriti oluline, sest emotsioonid süvendavad hapniku kasutamist. Lisaks võib emotsionaalne reaktsioon kriitilises olukorras põhjustada valesid otsuseid ja paanikat.

TH viib “tühja” teadvuseni ehk teisisõnu sisemise dialoogi katkemiseni – see võimaldab reageerida kiiremini ja adekvaatsemalt.

Sukeldumine nõuab erinevaid füsioloogilise tegevuse tüüpe: suhteliselt intensiivne töö esimese 15 meetri jooksul, et ületada suur positiivne ujuvus, seejärel järkjärguline jõupingutuste vähenemine ja vaba langemine ilma märgatava lihastegevusega 30-40 meetrist. Pärast pöördepunkti: intensiivsed löögid negatiivse ujuvuse ületamiseks, intensiivsuse vähenemine 30 meetrist ja tõus ilma liikumiseta viimase 15 m jooksul.

Vabasukeldumine tähendab keskendumist endasse ja täielikku lõõgastumist, mis on vajalik efektiivseks tasakaalustamiseks. Samal ajal nõuab suurest sügavusest tõusmine organismi erinevat seisundit. Ühest küljest peavad liikumised olema piisavalt võimsad, et ületada negatiivne ujuvus; teiselt poolt on vaja lõõgastuda, et vähendada hapniku tarbimist. Sügavusest tõusmisel on oluline teie seisundit pidevalt skaneerida, et vältida madalat vett, mis võib tekkida ilma ebamugavustunneteta. Kompamismeele tähelepanu hajutamine tundub selles olukorras äärmiselt kasulik. See tähistab tähelepanu jaotumist kogu keha mahule ja võimaldab märgata organismi väikeseid muutusi.

Helilise, visuaalse ja kompamis TH kombineerimine annab tervikliku taju maailmast, ühtlustab koostoime keskkonnaga ja võimaldab märgata muutusi organismis. Samal ajal kiirendab see otsuste tegemist, mida hoitakse teadvuse tagaplaanil.

Refereeritud artiklitest : Natalia Molchanova „Метод деконцентрации в психической подготовке фридайвера“ ja Igor Kusakov „Psychonetics: a nerd’s toolset to work with mind and perception“